Portal o górach. Piszemy o Tatrach i Zakopanem

Chcesz wyjechać w Tatry? W takim razie koniecznie poczytaj co Cię tam czeka – z nami znajdziesz najlepsze noclegi, termy czy inne atrakcje!

Sprzęt w góry

Jakie buty w góry wybrać?

Miłośnicy górskich wycieczek wiedzą zapewne, jak ważne jest to, aby podczas ich odbywania nasze stopy tkwiły w dobrych i przystosowanych do warunków butach. Podróże takie zwykle odbywamy niosąc na plecach co najmniej kilka kilogramów, dlatego odpowiednie obuwie jest niezwykle ważne. Wybierając je dobrze jest pokusić się o produkty od dobrych producentów, którzy są znani wśród turystów. Jeśli marka jest dobra i cieszy się nieskazitelną opinią, z pewnością nie trafimy na wyroby o złej jakości. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto wziąć również pod uwagę to, jakie warunki towarzyszą wybranym przez nas trasom. Dla niektórych najlepszym wyborem będą buty z wodoodporną, oddychającą membraną, a innym te skórzane w zupełności wystarczą. Sprzedawca zwykle pomaga w wyborze sugerując dobre rozwiązania i jednocześnie przedstawiając nam kilka modeli, z których możemy wybrać te, które naszym zdaniem są najbardziej wygodne albo najbardziej nam się podobają wizualnie. Najcięższymi i najbardziej sztywnymi butami są buty wysokogórskie, przystosowane do montażu automatycznych raków, które sprawdzą się na trasach oblodzonych. Buty trekkingowe będą dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy zamiar udać się na długą wycieczkę po trudnym terenie. Kamieniste ścieżki czy niesprzyjająca pogoda to warunki, z którymi poradzą sobie bez większego problemu. Jeśli mamy zamiar podróżować po trawie czy błocie, warto zdecydować się na półbuty turystyczne, które jednocześnie nie są odpowiednie do maszerowania po górach. Przydatne w górach mogą okazać się również sandały, które są lekkim obuwiem. Nie należy ich jednak używać jako butów górskich, gdyż mogą powodować niezwykle niebezpieczne kontuzje.

Co jest najważniejsze przy wyborze odpowiednich butów?

Warto zwrócić uwagę, aby cholewki były odpowiednio wysokie i utrzymywały kostki we właściwych pozycjach, dając odpowiednią stabilizację na ścieżkach kamienistych. Materiały wykorzystane przy ich produkcji powinny być wodo- i wiatroodporne, ale materiały te powinny jednocześnie oddychać. Sprawdzą się tu zarówno sztuczne materiały jak i skóra, która wymaga sporej ilości zabiegów konserwujących, ale może być bardzo trwała. Zawsze istnieje szansa na przemoczenie butów, dlatego dobrze jest wybrać takie, które mają wodoodporną i oddychającą membranę. Wkładka w butach jest niezwykle ważna, gdyż zwiększa amortyzację i chroni stawy. Podeszwa powinna być twarda, aby nie odczuwać kamieni, które znajdują się pod butami. Jednocześnie powinna być dość elastyczna, aby proces chodzenia był jak najbardziej naturalny i komfortowy. Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę jest to, czy w butach zastosowano wzmocnienia. Pojawiają się one w miejscach, które są narażone na urazy, np. na palcach czy piętach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *