Portal o górach. Piszemy o Tatrach i Zakopanem

Chcesz wyjechać w Tatry? W takim razie koniecznie poczytaj co Cię tam czeka – z nami znajdziesz najlepsze noclegi, termy czy inne atrakcje!

Tatry i Zakopane

Jak wybrać miejsce na obozowisko?

Namiot jest przedmiotem, który niezwykle dobrze sprawdza się na biwaku czy obozowisku. Spędzanie czasu pod namiotem, na świeżym powietrzu, to wspaniałe rozwiązanie dla miłośników piękna natury. Jeśli decydujemy się na wyjazd pod namiot, mamy zwykle do wyboru dwie opcje. Pierwszą z nich jest biwakowanie na łonie natury, a drugim uporządkowane i wyznaczone pole namiotowe. W przypadku tego drugiego niezwykle ważne wydaje się to, aby pamiętać o kilku zasadach, które ściśle wiążą się z biwakowaniem. Musimy zastanowić się, w jaki sposób chcemy spędzić swój wolny czas i na tej podstawie wybrać najbardziej odpowiednie miejsce. Jeśli marzy nam się wyjazd nad morze, który potrwa co najmniej kilka dni, a niezwykle ważne dla nas jest bezpieczeństwo, pole namiotowe będzie najlepszym rozwiązaniem. Namiot najlepiej jest rozbić na płaskim terenie, który jednocześnie osłonięty jest od silnych podmuchów wiatru. Jeśli miejsce, które wybieramy na biwak jest gorące, dobrze, gdyby w pobliżu naszego namiotu znajdował się cień. Miejsce obok drzew czy takie, które jest odpowiednio zacienione, będzie wówczas idealne. Namiot postawiony pod samym drzewem nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż drzewa mogą spowodować jego zabrudzenie lub odbarwienie. Dodatkowym zagrożeniem może być tu gwałtowna burza czy ulewny deszcz, które przecież mogą pojawić się zawsze i niespodziewanie. Oprócz możliwych spadających gałęzi, drzewa są źródłem wody, która może przemoczyć nasz namiot. Przygotowując sobie miejsce na rozbicie namiotu, dobrze je wcześniej posprzątać, tak aby pozbyć się wystających gałęzi czy szyszek albo śmieci. Warto również zwrócić uwagę na to, czy na wybranym terenie nie znajdują się kamienie o ostrych krawędziach, które mogłyby przebić podłogę namiotu.

Namiot na łonie natury

Jeśli naszym marzeniem i celem jest to, żeby rozbić się na terenie dzikim, najważniejsze jest to, aby postawić namiot na terenie płaskim. Konieczne jest również to, aby zadbać o zapasy wody, dlatego dobrze wybrać takie miejsce, w pobliżu którego znajduje się jej źródło. Mapa jest czymś, co może okazać się niezbędne. Podobnie jak w przypadku pola namiotowego, trzeba koniecznie wysprzątać podłoże, co pozwoli na uniknięcie możliwości przedziurawienia podłogi namiotu oraz zapewni komfort snu. Każde miejsce do biwakowania posiada swój unikalny regulamin, z którym bezapelacyjnie należy się zapoznać. Nie we wszystkich miejscach na świecie i nie we wszystkich krajach biwakowanie na łonie natury jest dozwolone, dlatego też warto wyposażyć się w tę wiedzę, aby uniknąć nieprzyjemnych czy niebezpiecznych sytuacji. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *