Portal o górach. Piszemy o Tatrach i Zakopanem

Chcesz wyjechać w Tatry? W takim razie koniecznie poczytaj co Cię tam czeka – z nami znajdziesz najlepsze noclegi, termy czy inne atrakcje!

Sprzęt w góry

Plecak survival

Współczesny rynek oferuje miłośnikom podróży górskich tysiące plecaków, które są niezwykle przydatne i ważne w tego typu wycieczkach. Spośród całej masy różnych produktów od różnych producentów niejednokrotnie trudno podjąć decyzję o tym, który z nich najlepiej spełni nasze oczekiwania. O czym należy pamiętać wybierając najlepsze rozwiązanie? Przede wszystkim zanim dokonamy zakupu musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego taki plecak ma służyć. Inne typy plecaków będą odpowiednie na wypady do lasu, inne na krótkie wędrówki, a inne na kilkudniowe wyprawy czy marsze. Kolejnym pytaniem, na jakie musimy sobie odpowiedzieć jest to, co będziemy w nim nosić, czy będą to tylko tak niezbędne rzeczy jak jedzenie czy picie, czy musi się w nim znaleźć również miejsce na śpiwór. Pojemność plecaka powinna być dostosowana do ilości i masy rzeczy, które będziemy w nim dźwigać. Mniejsze trzydziestolitrowe plecaki powinny mieć pas na klatkę piersiową, dzięki której noszenie ich jest łatwiejsze. Dobrze, gdy taki plecak posiada również kieszonkę na telefon na ramieniu, a materiał z którego jest wykonany jest możliwie jak najbardziej wodoodporny. Jeśli decydujemy się na plecak o większej pojemności, ważne, żeby posiadał on pas biodrowy, który przenosi ciężar z pleców na biodra, w których stawy i mięśnie są zdecydowanie silniejsze i bardziej wytrzymałe. Kolejnym elementem, na który musimy zwrócić uwagę jest to, czy wybrany przez nas model jest regulowany. Każdy z pasków powinien mieć regulację, tak aby dostosował się do indywidualnych potrzeb i budowy ciała. Dzięki pasowi piersiowemu ciężar lepiej się rozkłada, a plecak lepiej przylega do ciała. Klamry na plecaku nie powinny być metalowe, gdyż w przypadku znacznego mrozu, może to być niebezpieczne dla naszych palców oraz trudne do odpięcia.

Co jeszcze?

Obok wymienionych wcześniej aspektów, na które warto zwrócić uwagę wybierając swój plecak górski, warto wziąć również pod uwagę to czy plecak posiada uchwyty i miejsca zaczepiania. Dzięki nim zawsze możemy coś przywiązać lub przyczepić. Uchwyty na karimaty są szczególnie pożądane, a przy wyborze plecaka należy zwrócić uwagę, czy karimatę można przyczepić pionowo, gdyż jeśli przypniemy ją poziomo, może ulec zniszczeniu i zahaczać o drzewa czy skały. Jeśli plecak nie będzie posiadał odpowiedniej ilości przegródek, zapanuje w nim bałagan, jeśli będzie ich za mało, albo spowoduje, że nie zmieści się coś niezwykle dla nas istotnego, jeśli będzie ich za dużo. System komór wewnątrz jest ważny, gdyż zmniejsza możliwość przemieszczania się przedmiotów w plecaku, co powoduje, że łatwiej je odnaleźć. Jeśli plecak jest większy, bardzo przydatny będzie zamontowany w nim stelaż. Dzięki temu rozwiązaniu rzeczy znajdujące się wewnątrz plecaka nie będą naciskały na plecy. System zapięć jest równie istotny i na tym polu ważne, żeby plecak posiadał proste i jednocześnie solidne zapięcia. Prostota umożliwia otwarcie plecaka nawet w rękawiczkach, a solidność sprawia, że łatwiej chronić jego wnętrze przed deszczem. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *