Portal o górach. Piszemy o Tatrach i Zakopanem

Chcesz wyjechać w Tatry? W takim razie koniecznie poczytaj co Cię tam czeka – z nami znajdziesz najlepsze noclegi, termy czy inne atrakcje!

Tatry i Zakopane

Jak przygotować się do wypadu w góry?

Wycieczki i wędrówki górskie to idealny sposób na miłe i aktywne spędzenie wolnego weekendu, na relaks, odpoczynek psychiczny i trochę sportu w jednym. Jednak nie powinniśmy nigdy lekceważyć gór, bo mimo pięknych widoków wędrówka górska też bywa niebezpieczna, tym bardziej bez odpowiedniego przygotowania. W jaki sposób przygotować się na wędrówkę górską?

Kondycja.

Jeżeli nie miałeś wcześniej doświadczeń z wędrówką górską, lub wasza kondycja jest bardzo słaba przed taką jednodniową wycieczką dobrze jest trochę przygotować organizm do tego że będzie musiał być aktywny. Możecie minimum kilka dni wcześniej trochę pomaszerować szybkim tempem po okolicznych lasach, pobiegać, poruszać się. Ułatwi to wam dostosowanie się do trudnych górskich warunków.

Planowanie trasy.

Mapa to podstawowa rzecz, którą powinniście przygotować wybierając się w góry. Kilka dni wcześniej zastanówcie się jak zaplanować trasę, którą zamierzacie przebyć. Weźcie pod uwagę wasze doświadczenie górskie, kondycje, porę roku i długość dnia (nie powinniśmy chodzić po górach po zmroku, a zimą dzień jest dużo krótszy). Planując pamiętajcie o tym,żeby trasa przebiegała obok jakiegoś schroniska, najlepiej w połowie drogi. Dobrze, abyście zaplanowali trasę zwracając uwagę na oznaczenia czasowe, tak aby mieć dodatkowy czas na przerwy, odpoczynek, zdjęcia oraz nieprzewidziane sytuacje. Koniecznie poinformujcie kogoś z bliskich wam osób o tym kiedy, gdzie się wybieracie i jaką trasę planujecie przebyć. Dobrze jest nie chodzić w góry samotnie – dla bezpieczeństwa.

Co zabrać do plecaka?

Na jednodniową wycieczkę w góry powinniśmy spakować do plecaka przede wszystkim mapę, naładowany telefon z zapisanym numerem alarmowym, wodę do picia, jeżeli jest chłodniej to herbatę w termosie, jakiś napój izotoniczny. Koniecznie zabierzcie prowiant (kanapki, coś słodkiego co doda nam niezbędnej energii ja polecam czekoladę z bakaliami, oraz na przykład kabanosy, owoce, i inne), pamiętajcie, że wasz organizm potrzebuje dużo siły żeby chodzić po górach.Koniecznie zabierzcie również uzupełnioną apteczkę, krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne i coś na głowę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *