Portal o górach. Piszemy o Tatrach i Zakopanem

Chcesz wyjechać w Tatry? W takim razie koniecznie poczytaj co Cię tam czeka – z nami znajdziesz najlepsze noclegi, termy czy inne atrakcje!

Z dziećmi w góry

Góry z dzieckiem

Wasza rodzina właśnie się powiększyła a wy obawiacie się, że teraz będziecie musieli zrezygnować z wędrówek górskich, które tak kochacie? Otóż nie, z dzieckiem też można zdobywać kolejne szczyty i spędzać wspólnie czas w aktywny sposób. Może nawet wasza pociecha pokocha góry tak bardzo jak i wy. Zamiast się zniechęcać warto zaplanować jak zacząć chodzić w góry wraz z dziećmi. Poniżej kilka praktycznych wskazówek.

Kiedy zacząć?
Tak naprawdę nie ma jednoznacznej granicy kiedy możemy zacząć zabierać nasze dziecko w góry. Jedynym wyznacznikiem, którym powinniśmy się kierować jest stan zdrowia, zarówno nasz jak i dziecka. Pozostałe czynniki jesteśmy w stanie w jakiś sposób sobie odpowiednio zaplanować. Oczywiście planowanie wygląda diametralnie inaczej mając niemowlę, a inaczej idąc w góry z dwulatkiem, pięciolatkiem czy dziesięciolatkiem.

Dlaczego w ogóle warto brać dzieci w góry?
Głównym atutem zabierania dzieci w góry jest przede wszystkim zmiana klimatu na górski, który bardzo dobrze wpływa na zdrowie i hartuje. Ważny jest również kontakt z przyrodą – tym ważniejszy w okresie w którym dziecko poznaje świat. Natomiast dla tych starszych dzieci jest to przede wszystkim okazja do przeżycia jakiejś przygody, oraz wdrażania nawyku aktywnego spędzania czasu.

O czym trzeba pamiętać zabierając dzieci w góry?
Przede wszystkim powinniśmy zadbać o wygodne sportowe obuwie dla siebie i dzieci, sportową odzież i odzież przeciwdeszczową (pogoda w górach potrafi być nieprzewidywalna). Przy wyjściu w góry z niemowlakiem pamiętajmy folii do wózka czy obszernej pelerynie, która zakryje również nosidełko. Pamiętajmy też, że podany w przewodnikach czy mapach czas przejścia szlaku trzeba liczyć podwójnie, a czasami nawet potrójnie, jeżeli wędrujemy z małym dzieckiem. Zawsze też powinniśmy mieć zapasowy czas na nieprzewidziane i przewidziane przerwy, zabawę czy odpoczynek.

Góry to frajda
Pamiętajmy, że zabierając dziecko w góry nie powinniśmy gnać i ustalać za długiej lub trudnej trasy aby go nie zniechęcić. Spacer po górach ma być przygodą, zabawą i przyjemnością dla dziecka i dla nas. Przede wszystkim mamy się dobrze bawić i miło spędzić czas, a po powrocie cieszyć się pięknymi wspomnieniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *